Witaj w naszym Serwisie


Imieniny obchodzą: Danuta, Remigiusz, Teresa, Igor, Helojza |


Nawigacja
Aktualny czas
Tłumaczenie strony
Liturgia na dziś
Modlitwa Internauty
przed lub zamiast
siedzenia
przed komputerem
Boże,
Prawdo odwieczna
– wierzymy w Ciebie.
Boże, Mocy nasza
i Zbawienie nasze
– ufamy Tobie.
Boże,
Dobroci Nieskończona
– z całego serca
miłujemy Ciebie.
Tyś Słowo swe posłał
dla zbawienia świata
– spraw, abyśmy wszyscy
w Nim jedno byli.
Napełnij nas
Duchem Syna Twojego
– abyśmy sławili
imię Twoje.
Amen.
Ogłoszenia parafialne - 5 kwietnia 2020

1. Przy wejściu do świątyni stoi płyn do dezynfekcji dłoni. Zachęcamy do korzystania z dezynfekcji.
2. Biskup Płocki przedłużył dyspensę od uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej do dnia 12 kwietnia br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
3. Dzisiejszą niedzielą rozpoczęliśmy w Kościele obchody Wielkiego Tygodnia. Przypominamy, że w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły.
4. Msze św. do 19 kwietnia będą odprawiane w wyznaczonych godzinach, ale w nich może uczestniczyć według zarządzenia maksymalnie 5 osób oprócz asysty ołtarza. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Zrezygnowaliśmy z napełniania kropielnic wodą święcona. Prosimy aby w niedzielnej Mszy św. w pierwszej kolejności uczestniczyli ci, którzy maja zamówioną intencję.
5. Sprawowanie sakramentu chrztu świętego dozwolone jest tylko w niebezpieczeństwie śmierci. Prosimy wszystkich, którzy zamówili chrzest swojego dziecka na Wielkanoc, aby przenieśli uroczystość na inny termin.
6. Następuje także ograniczenie działalności kancelarii parafialnych tylko do koniecznych czynności dotyczących spraw pilnych i losowych. Inne sprawy można załatwiać telefonicznie. Numery telefonów na naszej stronie internetowej.
7. Zgodnie z Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 25 marca 2020 roku w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nabożeństwa będą odprawiane w świątyni bez udziału wiernych. Zachęcamy do modlitwy w domach o godz. 18.00 i oglądanie transmisji telewizyjnych z Tridum Paschalnego i włączanie się w modlitewny udział.
8. Przypominamy, że przez nieobecność na liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej nie popełnia się grzechu.
9. Należy zrezygnować z budowy okazałego Grobu Pańskiego. Na bocznym ołtarzu lub w pobliżu prezbiterium można urządzić skromne miejsce do wystawienia Najświętszego Sakramentu. Będzie to znakiem jednoczenia się Kościoła z cierpieniem Chrystusa w wielu braciach i siostrach chorych oraz opiekujących się nimi na całym świecie.
10. W Wielką Sobotę nie wolno organizować tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach lub poza nimi. Proszę, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone „Błogosławieństwo stołu”. Teksty błogosławieństwa są wydrukowane i możne je zabrać ze świątyni lub wydrukować z naszej strony internetowej.
11. Po liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie urządzamy procesji rezurekcyjnej.
12. Jeżeli ktoś chce skorzystać ze spowiedzi może to uczynić w poniedziałek, wtorek i środę przed Mszą św. od godz. 16.30 z zachowaniem przepisu, że w świątyni nie może być więcej niż 5 osób.
13. Zachęcamy w Wielką Sobotę do modlitwy przy Grobie Pańskim z zachowaniem przebywania jednocześnie 5 osób. W tym czasie od godz. 10.00 do 13.00 będzie można skorzystać ze spowiedzi.
14. Mamy nadzieję, że w tym tygodniu nie będziemy mieli żadnych obostrzeń w uczestnictwie we Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i na Mszach św. będzie mogło brać udział 50 wiernych. Msze św. w Wielkanoc w świątyni o godz. 6.00, 9.30, 11.30 i w kaplicy w Wojszczycach o godz. 13.00.
15. Uspokajamy i poprosimy rodziców, aby nie podejmowali decyzji o odwoływaniu uroczystości komunijnych. Postanowienie co do liturgii Pierwszej Komunii Świętej w diecezji płockiej zostanie podjęte, po roztropnym rozpatrzeniu sytuacji w Polsce, po Wielkanocy. Powyższe wskazania dotyczą także Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
16. Więcej informacji można przeczytać w gablocie informacyjnej przed świątynia, a całe Zarządzenie Biskupa Płockiego w sprawie sprawowania czynności liturgicznych w czasie stanu epidemii (zaktualizowane dnia 26 marca 2020 roku) na stronie diecezji płockiej - https://www.diecezjaplocka.pl/strona-glowna
17. Można kupować baranki czekoladowe na wielkanocny stół. Jest to doroczna akcja Caritas. Cena baranka to 5 zł.
18. Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu zbieramy na kwiaty i dekoracje do Grobu Pańskiego. Zaangażowanym w zbiórkę i ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy mieszkańcom Wojszczyc, Strubin i Falbok Wielkich za złożone ofiarę na ten cel w ubiegłym tygodniu.
19. W Niedzielę Wielkanocna będzie do nabycia świąteczny podwójny numer „Gościa Niedzielnego” i „Mały Gość Niedzielny”.
20. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą urodziny, jubileusze lub imieniny, życzymy obfitości Łask Bożych, oraz opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.
21. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wszystkie złożone ofiary.
MODLITWA W DOMU PRZED ŚNIADANIEM WIELKANOCNYM
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

