Nawigacja

Aktualny czas


Tłumaczenie strony


Liturgia na dziś

PEŁNY TEKST
Czytań Mszalnych

Modlitwa Internauty

Modlitwa
przed lub zamiast
siedzenia
przed komputerem

Boże,
Prawdo odwieczna
– wierzymy w Ciebie.
Boże, Mocy nasza
i Zbawienie nasze
– ufamy Tobie.
Boże,
Dobroci Nieskończona
– z całego serca
miłujemy Ciebie.
Tyś Słowo swe posłał
dla zbawienia świata
– spraw, abyśmy wszyscy
w Nim jedno byli.
Napełnij nas
Duchem Syna Twojego
– abyśmy sławili
imię Twoje.
                              Amen.
Jesteś w: Wydarzenia » Triduum Paschalne » Wielka Sobota

Wielka Sobota

Triduum PaschalneWielka Sobota to dzień, kiedy Chrystus spoczywa w grobie. Odkryty ołtarz przypomina, że tego dnia, podobnie jak w Wielki Piątek, nie sprawuje się Eucharystii.
O godz. 20.00 wierni zgromadzili się na uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej, by być świadkami tego zmartwychwstania. Warto podkreślić, że jest to najbardziej uroczysta Eucharystia w ciągu całego roku, która stanowi centrum Triduum Paschalnego i nie jest częścią Wielkiej Soboty. Dlatego najbardziej odpowiednią porą do jej sprawowania był zmierzch.

Rozbudowana liturgia składała się z czterech części:
1. Uroczysty początek Wigilii czyli Liturgii Światła (poświecenia ognia i przygotowania Paschału)
2. Liturgia Słowa (czytania mszalne)
3. Liturgia chrzcielna (odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego)
4. Liturgia Eucharystyczna


1. Sprawowanie świętych czynności rozpoczęło się na zewnątrz kościoła. Przy płonącym ognisku celebrans główny – ks. Paweł Grąbczewski, pozdrowił wiernych i zaprosił do głębokiego przeżycia tego świętego misterium. Po poświęceniu ognia, przyozdobił zrobiony z naturalnego pszczelego wosku paschał, znakiem krzyża, alfą i omegą (tj. pierwszą i ostatnią literą alfabetu greckiego) oraz cyframi bieżącego roku, a także pięcioma symbolicznymi gwoździami. Zapalenie Paschału od poświęconego ognia oznacza, że Bóg zwrócił Chrystusowi życie, że wskrzesił Go z martwych. Od tej chwili zapalona świeca będzie symbolizowała zmartwychwstałego Chrystusa, który rozprasza mroki grzechu i śmierci. Potem wszyscy wyruszyli z procesją do ciemnego kościoła podążając za kapłanem niosącym przyozdobiony i zapalony Paschał. Kapłan zatrzymując się trzykrotnie w świątyni (przy wejściu, na środku kościoła i przy ołtarzu) uroczyście odśpiewał „Światło Chrystusa”. Przy pierwszym wezwaniu od Paschału zapalili świece Ks. Proboszcz Henryk Szwajkowski oraz ministranci; przy drugim – zgromadzeni wierni, a przy trzecim – zapalono wszystkie światła w kościele. Następnie ks. Paweł Grąbczewski wyśpiewał Orędzie Paschalne, które w swej treści promieniuje radością i uświadamia nam, że nawet nasz grzech i nasza wina okazuje się być błogosławioną, skoro została zgładzona przez samego Zbawiciela.


2. Wyjątkowo bogata i długa Liturgia Słowa należy do najstarszych elementów Wigilii Paschalnej. Czytania mszalne mówiły nam o wspaniałym dziele stworzenia i jeszcze wspanialszym dziele odkupienia, o cudownym stworzeniu człowieka i jeszcze cudowniejszym odkupieniu go w Chrystusie. Pomiędzy czytaniami śpiewane były psalmy responsoryjne i odmawiane modlitwy, które doskonale interpretują czytania i ukazują ich wypełnienie się w Chrystusie. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu zgromadzeni wierni odśpiewali, przy dźwięku dzwonów, dzwonków i organów, hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Wtedy też został nakryty ołtarz obrusem i zapalono od Paschału ustawione przy nim świece mszalne. Po doczytaniu fragmentu z Nowego Testamentu (Epistoły) celebrans uroczyście zaintonował wielkanocne Alleluja! Zwieńczeniem Liturgii Słowa była Ewangelia według św. Marka mówiąca o przybyłych do grobu kobietach, które nie znalazły w nim Jezusa, bo Pan rzeczywiście zmartwychwstał. Następnie Ks. Proboszcz Henryk Szwajkowski wyjaśnił na czym polega symbolika, sens i znaczenie przeżywanej dzisiaj Wigilii Paschalnej.


3. Trzecią, po Liturgii Światła i Liturgii Słowa, częścią Wigilii Paschalnej, jest Liturgia Chrzcielna. Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych kapłan pobłogosławił wodę chrzcielną zanurzając w niej trzykrotnie Paschał będącym symbolem zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie trzymając w ręku zapalone od Paschału świece obecni w świątyni wierni odnowili przyrzeczenia chrztu świętego i zostali pokropieni dopiero co poświęconą wodą. Modlitwa wiernych zakończyła celebrację Liturgii Chrzcielnej.


4. Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna. Dzięki niej mieliśmy rzeczywisty udział w przejściu Jezusa ze śmierci do życia. Przyjęcie Komunii świętej w sposób naturalny dopełniło wielką radość wiernych płynącą z tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa, który przez to misterium wyjednał nam łaskę zbawienia.


Mszę Wigilii Paschalnej zakończyło błogosławieństwo Boże udzielone przez celebransa głównego – ks. Pawła Grąbczewskiego oraz uroczyste rozesłanie: „Idźcie w pokoju Chrystusa ! Alleluja!”

24,761,075 unikalnych wizyt