Jesteś w: Wydarzenia » Pamięć o Zmarłych » Gmina Załuski oddała hołd Ofiarom tragedii pod Smoleńskiem

Gmina Załuski oddała hołd Ofiarom tragedii pod Smoleńskiem

Pamięć o ZmarłychW obliczu tak wielkiej tragedii narodowej, która wydarzyła się w dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku serca wszystkich Polaków nie mogą pozostać obojętne. W piątek, 16 kwietnia o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Kroczewie została odprawiona Msza św. w intencji Pary Prezydenckiej i pozostałych osób poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Uroczysta celebra miała miejsce w przededniu symbolicznych Uroczystości Żałobnych na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Była to inicjatywa Wójta Gminy Załuski, Pana Romualda Woźniaka, Samorządowców oraz ks. Proboszcz parafii Kroczewo. Wszyscy przybyli Goście i Parafianie łączyli się w modlitewnej zadumie z przepełnionymi bólem Rodzinami, którzy w sobotniej katastrofie samolotu prezydenckiego stracili swoich najbliższych.
Wójt Gminy Załuski, Samorząd i Rada Gminy upamiętniając śmierć 96 osób ufundowali wieniec żałobny przyozdobiony biało-czerwonymi kwiatami. Szczególny charakter piątkowego spotkania podkreśliła obecność pocztów sztandarowych. Wśród reprezentacyjnych delegacji znaleźli się harcerze, uczniowie szkół podstawowych ze Stróżewa i z Kroczewa, uczniowie gimnazjów ze Szczytna i z Kroczewa oraz druhowie strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych ze Szczytna i z Kroczewa.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kan. Jan Pikulski, proboszcz parafii w Kamienicy. Homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. kan. Henryk Szwajkowski, proboszcz z Kroczewa. Nawiązując do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku kaznodzieja podkreślał, że jest to niewątpliwie bardziej dramat ludzki okupiony bólem i łzami niż lekcja patriotyzmu i historii. Te trudne doświadczenia dla tak wielu rodzin, które będą musiały pożegnać tragicznie zmarłych bliskich są w ostatnich dniach jeszcze bardziej spotęgowane przez wspomnienia oraz pełną żałobnej powagi atmosferę. Dlatego szczególnie jest im potrzebna nasza modlitwa, nasza pamięć i przeświadczenie, że w tym bólu nie pozostają osamotnieni. Ks. Proboszcz nawiązał również do opublikowanego w internecie wywiadu polskiego dziennikarza pracującego na Zachodzie. Stwierdza on z przykrością, że nigdzie na świecie nie spotkał się z mediami, które byłyby tak bardzo krytycznie nastawione do polityki prowadzonej przez tragicznie zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W dalszym wywodzie podkreśla również, że tylko w naszym kraju piętnuje się potknięcia i błędy Głowy Państwa nie szczędząc przy tym gorzkich słów krytyki. Na Zachodzie Prezydent Polski był szanowany i postrzegany jako konserwatywny polityk, któremu troska o dobro naszej Ojczyzny nie była obojętna. Aż dziwne, że teraz w obliczu tak wielkiej narodowej tragedii, konkluduje Ks. Proboszcz, ci sami ludzie i te same media zmieniły swoje oblicze. Czy tylko dlatego, że tak wypada? Ile w tym zachowaniu pozorów, ironii czy hipokryzji, a ile autentycznie patriotycznych odruchów serca? Na zakończenie ks. Henryk Szwajkowski uświadomił zgromadzonym wiernym, jak wielkie znaczenie, nie tylko dla Polski i Polaków, ma Muzeum Powstania Warszawskiego powstałe z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Ta żywa pamiątka bohaterskiej walki o wolność i niepodległość ma na celu ocalenie od zapomnienia trudu tysięcy Polaków minionych pokoleń. Ma ona również kształtować tożsamość narodową młodego pokolenia i uczyć postawy patriotycznej. Dopełnieniem wszelkich starań o odkłamanie i oczyszczenie historii naszej Ojczyzny miało być uczczenie 70. rocznicy zbrodni katyńskiej przez Prezydenta Polski oraz towarzyszących mu blisko stu osób. Chociaż w sobotni poranek nie było im dane złożyć hołdu ofiarom mordu katyńskiego to i tak w niewyobrażalnie przedziwny, a zarazem dramatyczny sposób, sami stali się ofiarą i symbolem bohaterstwa. Kolejny raz prawda historyczna okupiona życiem 96 niewinnych osób zwyciężyła. Cel został osiągnięty, a przed narodowymi bohaterami cały świat teraz chyli pokornie czoła.