Jesteś w: Wydarzenia » Liturgia » Uroczystość Objawienia Pańskiego 2011

Uroczystość Objawienia Pańskiego 2011

LiturgiaBoże Narodzenie koncentruje się na uniżeniu Jezusa, natomiast Objawienie Pańskie wskazuje na Boską wielkość Nowonarodzonego Dziecięcia. Mędrcy ze Wschodu padając przed Nim na twarz oddali pokłon i ofiarowali dary uznając tym samym Bóstwo Jezusa. Ewangelia widzi w nich pierwociny wszystkich narodów, które przyjmą Dobrą Nowinę zbawienia.

Uroczystość Objawienia Pańskiego podkreśla bardzo mocno powszechność Kościoła oraz jego misyjny charakter. Z nią wiąże się również zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te, interpretuje się jako inicjały Trzech Króli, którym polska tradycja chrześcijańska nadała konkretne imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

Uroczystość Objawienia Pańskiego od 2011 roku ponownie stało się w naszej Ojczyźnie dniem wolnym od pracy. Tak jest już od wieków w wielu krajach Europy, np. w Austrii, w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii i w Szwecji. Podobnie było również w naszej Ojczyźnie przez stulecia, aż do 1960 roku, kiedy to władze komunistyczne odebrały wiernym dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli.

Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy.