- Witaj w naszym Serwisie
Imieniny obchodzą: Pelagia, Brygida, Waleria, Marcin |
Nawigacja
Aktualny czas
Tłumaczenie strony
Liturgia na dziś
Modlitwa Internauty
przed lub zamiast
siedzenia
przed komputerem
Boże,
Prawdo odwieczna
– wierzymy w Ciebie.
Boże, Mocy nasza
i Zbawienie nasze
– ufamy Tobie.
Boże,
Dobroci Nieskończona
– z całego serca
miłujemy Ciebie.
Tyś Słowo swe posłał
dla zbawienia świata
– spraw, abyśmy wszyscy
w Nim jedno byli.
Napełnij nas
Duchem Syna Twojego
– abyśmy sławili
imię Twoje.
Amen.
Ogłoszenia parafialne - 15 marca 2020
1. W związku z dynamiczną sytuację zagrożenia epidemii koronawirusa, stosując się do zarządzeń władz państwowych i diecezjalnych w dniu dzisiejszym nie będzie spotkania dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu, a także po Mszy św. o godz. 17.00 Wieczoru Chwały.
2. Biskup Płocki udzielił dyspensy od uczestnictwa w Mszy św. w niedzielnej:
Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
3. Msze św. w tym czasie będą odprawiane w wyznaczonych godzinach, ale w nich może uczestniczyć według zarządzenia maksymalnie 50 osób. Zachęcamy do skorzystania z udzielonej dyspensy szczególnie wymienione wyżej osoby, a jednocześnie prosimy aby w świątyni tak zajmować miejsca byśmy byli od siebie oddaleni o 1 metr. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Zrezygnowaliśmy z napełniania kropielnic wodą święcona.
4. Za dwa tygodnie planowaliśmy Rekolekcje Wielkopostne. W związku z dynamiczną sytuacją in ogłoszonym stanem pandemii rekolekcje zgodnie z zaleceniem Księdza Biskupa zostają odwołane. Jeżeli sytuacja na to pozwoli przed Wielkanocą będzie jeden dzień spowiedzi.
5. Sprawowanie sakramentu chrztu świętego, jeśli nie grozi niebezpieczeństwo śmierci, spróbujmy przełożyć na dalszy czas.
6. Następuje także ograniczenie działalności kancelarii parafialnych tylko do koniecznych czynności dotyczących spraw pilnych i losowych.
7. W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
8. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.
9. Zgodnie z prośbą abpa S. Gądeckiego, kapłani i osoby życia konsekrowanego codziennie o godz. 20.30 będą odmawiali w kościołach różaniec w intencji chorych i opiekujących się nimi oraz służb medycznych, kończąc go antyfoną maryjną „Pod Twoją obronę” w intencjach Ojca Świętego. Wspólnota wiernych, zjednoczona o tej godzinie w modlitwie i na kolanach niech również odmawia różaniec w swych domach. Niech będzie czas Wielkiego Postu, który ukazuje wagę i moc wiary, nawet gdy nie może fizycznie znaleźć się w jednym miejscu.
10. Można kupować baranki czekoladowe do wielkanocnego koszyka. Jest to doroczna akcja Caritas. Cena baranka to 5 zł.
11. W miesiącu kwietniu przez wszystkie środy, począwszy od 08 kwietnia o godz.19.00 w parafii św. Maksymiliana w Modlinie będzie odbywał się kurs przedmałżeński. Wszyscy zainteresowani po wzięciu indeksów narzeczonych mogą w nim uczestniczyć.
12. Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu zbieramy na kwiaty i dekoracje do Grobu Pańskiego. Prosimy o przeprowadzenie takiej zbiórki w poszczególnych miejscowościach do Niedzieli Palmowej. Mieszkańcy skupieni wokół kaplicy w Wojszczycach zbierają przy tej okazji także ofiary na sprzątanie kaplicy. Zaangażowanym w zbiórkę i ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy mieszkańcom Kroczewa - osiedla, ośrodka i prawej strony za złożona ofiarę na ten cel.
13. W czwartek Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – patrona kaplicy w Wojszczycach. Ze względu na obecne obostrzenia z tej uroczystości będzie odprawiona w Wojszczycach w niedzielę – 22 marca.
14. Zachęcamy do lektury tygodnika „Gość Niedzielny”. W dzisiejszym numerze godne polecenia są następujące artykuły:
· O działaniach państwa w walce z koronawirusem mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.
· Młodość w objęciach smartfona.
· Godne przyjęcie Ciała Pańskiego nie zależy od dłoni czy języka, lecz od serca człowieka.
· Pasja Prymasa: – „nie sądźcie”
Jest także "Mały Gość Niedzielny"
15. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą urodziny, jubileusze lub imieniny, życzymy obfitości Łask Bożych, oraz opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.
16. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wszystkie złożone ofiary.
Dyspensa Biskupa Płockiego
Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca br., mając na uwadze obecne zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
1) osobom w podeszłym wieku,
2) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
3) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
4) osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam również do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Apelując o roztropność, odpowiedzialność oraz zachowanie i pielęgnowanie spokoju, przypominam też duszpasterzom o obowiązku skrupulatnego przestrzegania w sprawach kultu Bożego w obecnym czasie, wytycznych przekazanych przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski w dniu 12 marca br. oraz wcześniejszych sugestii Przewodniczącego Episkopatu Polski – ks. abpa Stanisława Gądeckiego.
Płock, 12 marca 2020 r.
† Piotr Libera
Biskup Płock
Zarządzenie Biskupa Płockiego w odpowiedzi na Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dn. 13 marca 2020 roku
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od dnia 13 marca 2020 roku każe podjąć nowe działania, także w dziedzinie życia religijnego Kościoła w Polsce. W związku z Komunikatem abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, przekazuję następujące zarządzenia dla moich Drogich Kapłanów i Diecezjan.
1. W trosce o wzajemne zdrowie i odpowiedzialność za innych, pamiętajmy o możliwości skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, której udzieliłem do dn. 29 marca br. Korzystajmy chętnie z tego prawa Kościoła. Proszę osoby starsze, chore, zainfekowane, a także dzieci, młodzież oraz wszystkich, którzy się boją zarażenia, aby pozostali w domach, jednocząc się w modlitwie za pomocą mediów. Na stronie internetowej diecezji płockiej aktualizowana jest informacja o transmisjach Mszy Świętych niedzielnych i codziennych, do których zachęcajmy wiernych. Proszę Księży Proboszczów, aby uświadomili wiernym, że nie powinni gromadzić się tłumnie w świątyniach. W kościele może znajdować się podczas Mszy Świętej nie więcej niż 50 osób. Jeśli wierni przyjdą, powinni zachować przynajmniej 1 metr odległości między sobą.
2. Zwracam się do Księży, aby za pomocą mediów społecznościowych (np. Facebooka, Twittera, YouTube) organizowali transmisje Mszy Świętych i nabożeństw (Drogi Krzyżowej, Gorzkich żali, nabożeństw pokutnych, rozważań Słowa Bożego) ze swoich kościołów parafialnych. Wykorzystajmy te środki do kontaktu z naszymi wiernymi w czasie, gdy nie mogą przychodzić do naszych świątyń.
3. Pamiętajmy o możliwości przyjmowania Komunii duchowej, wzbudzając w sobie taką intencję podczas udziału w transmisjach Mszy Świętych. Ufajmy Panu, że w sposób zwyczajny będziemy mogli przystępować do sakramentów świętych już w niedługim czasie, gdy zwalczymy szerzącą się pandemię.
4. Aż do odwołania, na terenie diecezji płockiej zostają zawieszone wszystkie rekolekcje, zarówno parafialne, jak i szkolne.
5. Proszę Księży Proboszczów, by w miarę możliwości otwierali kościoły dla indywidualnej modlitwy wiernych w ciągu dnia.
6. Sprawowanie sakramentu chrztu świętego, jeśli nie grozi niebezpieczeństwo śmierci, spróbujmy przełożyć na dalszy czas.
7. Proszę kapłanów, aby z zachowaniem roztropności byli gotowi do sprawowania sakramentu pokuty i namaszczenia chorych. Przypominam o obowiązku zabezpieczenia konfesjonałów foliami lub szybami ochronnymi.
8. Należy zadbać o to, aby pogrzeby były sprawowane bez większego udziału wiernych. Łącząc się w bólu z wiernymi, zachęcajmy ich, aby do ustania pandemii w pogrzebach brała udział jedynie najbliższa rodzina, nie więcej niż 50 osób.
9. Zgodnie z prośbą abpa S. Gądeckiego, proszę, by kapłani i osoby życia konsekrowanego codziennie o godz. 20.30 odmawiali w kościołach różaniec w intencji chorych i opiekujących się nimi oraz służb medycznych, kończąc go antyfoną maryjną „Pod Twoją obronę” w intencjach Ojca Świętego. Zadbajmy o transmisję tej modlitwy za pomocą mediów społecznościowych. Wspólnota wiernych, zjednoczona w modlitwie i na kolanach, będzie w czasie Wielkiego Postu ukazywała wagę i moc wiary, nawet gdy nie może fizycznie znaleźć się w jednym miejscu.
10. Apeluję do wszystkich o bezwzględne stosowanie się do zarządzeń władz, służb medycznych i sanitarnych. W duchu odpowiedzialności i miłości bliźniego traktujmy poważnie obecną sytuację. Nie chodzi jedynie o nasze zdrowie, ale przede wszystkim o zabezpieczenie ludzi słabszych i chorych. Zobowiązuję kapłanów do informowania wiernych na bieżąco o nowych zarządzeniach władz.
11. Proszę szczególnie dzieci, młodzież, osoby starsze, chore, zainfekowane, aby bez potrzeby nie opuszczały domów. Wykorzystajmy ten czas na modlitwę, naukę i pracę w domu.
12. Zwracam się do dorosłych o okazywanie miłosierdzia ludziom chorym, starszym, zainteresowanie nimi i pomoc w zrobieniu zakupów, zaopatrzeniu w lekarstwa i inne potrzebne do życia środki. Bądźmy dobrymi Samarytanami, którzy nie przechodzą obojętnie obok cudzej biedy, pamiętając zawsze o roztropnym, minimalnym kontakcie z tymi osobami, by nie doprowadzić do zakażenia ich wirusem.
13. Unikajmy w tym trudnym czasie zabobonnego i magicznego podejścia do wiary, typowego dla religii pierwotnych. Katolicy zawsze wyróżniali się właściwym pojmowaniem relacji wiary i rozumu. Nie odwołujmy się do proroctw i przepowiedni, a trzymajmy się zdrowej nauki (por. 2 Tes 2,15), pamiętając, by być zawsze gotowymi na przyjście Pana.
Dni, w których koronawirus wystawia na próbę wiarę i wytrwałość wielu osób, dają nam okazję do coraz pełniejszego rozumienia, jak bardzo ważne jest odkrywanie Chrystusa nie tylko w sakramentach świętych, ale także w służbie drugiemu człowiekowi. Zdajmy ten egzamin z solidarności społecznej, budowania więzi i patriotyzmu. Ufajmy, że gdy przyszło nam zmierzyć się z tajemnicą zła moralnego i fizycznego, pozwoli nam to jeszcze bardziej zawierzyć nas i nasze rodziny Bożemu Miłosierdziu, przez wstawiennictwo Maryi, przyzywanej jako Uzdrowienie chorych.
Ogarniam wszystkich, w tym trudnym czasie, szczególną modlitwą i z serca błogosławię.
Płock, dn. 13 marca 2020 roku
† Piotr Libera
Biskup Płock
· x Proboszcz dodał w dniu: 14.03.2020r. ·