Jesteś w: Wydarzenia » Pielgrzymki » PIELGRZYMKA DO LOURDES

SANKTUARIUM ŚW. IGNACEGO Z LOYOLI,
CARCASSONNE i TULUZY
8 – 11 kwietnia 2018 roku

Cena biletu lotniczego - przelot na trasie:
Modlin – Tuluza – Modlin i niezbędne ubezpieczenia podróżnego
(ok. 650,00 zł)
plus 360 euro  koszty pobytu we Francji i Hiszpanii:
  • – przejazdy autokarem na trasie całej pielgrzymki,
    – noclegi w pokojach dwuosobowych z łazienkami,
    – wyżywienie: (śniadanie, obiad, kolacja),
    – bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
    – ubezpieczenie,
    – przewodnik.
Organizatorem pielgrzymki jest ks. prał. Jerzy Zając – tel. 601-711-376

8 kwietnia 2018 r. – niedziela

Zbiórka na lotnisku Warszawa/Modlin o godz. 5.30. Po przylocie do Francji zwiedzanie zabytków Tuluzy  (różowego miasta - "la ville rose" – bo wiele budynków jest w niej zbudowanych z czerwonej cegły) m.in. wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO Bazyliki św. Saturnina. W swoim wnętrzu skrywa XVIII wieczny grobowiec św. Saturnina. Katedra św. Szczepana z barokowym ołtarzem i stallami z tronem biskupim. Msza św.  Krótki spacer bulwarami wzdłuż Garonny. Obiad. Przejazd do Lourdes, zakwaterowanie w hotelu. Pobyt na terenie Sanktuarium i udział w nabożeństwach: Procesji Eucharystycznej (Czas procesji wypełniają medytacje, modlitwy i śpiewy pieśni religijnych w różnych językach). Kolacja. Modlitwa różańcowa w różnych językach - Różańcowa Procesja Światła - błogosławieństwo i przekazania sobie znaku pokoju. Powrót na nocleg.

9 kwietnia 2018 r. – poniedziałek

Po śniadaniu pobyt na terenie Sanktuarium w Lourdes: Msza Święta, Grota Masabielska, Bazyliki (Górna, Różańcowa, Piusa X), następnie zwiedzanie miejsc związanych z życiem św. Bernadetty-m.in. miejsce urodzenia, życia. Na zboczu góry Espelugues górującej ponad sanktuarium Droga Krzyżowa. 13.00 – obiad.  Od 16.00 dalsze zwiedzanie. Spacery nad wodą. Ich motywem przewodnim jest woda jako przedmiot kultu w sanktuarium. W ustawionych na rzeką Gave misach pielgrzymi mogą obmyć twarz wodą, pochodzącą ze źródła w grocie Massabielle. Każde z ustawionych nad Gave dziewięciu ujęć wody nosi podwójną nazwę, której pierwszy człon jest zaczerpnięty ze Starego lub Nowego Testamentu a drugi stanowi dobrany tytuł Matki Bożej. 19.00 kolacja. Po kolacji Różańcowa Procesja Światła.

10 kwietnia 2018 r. – wtorek

Po śniadaniu wyjazd do Sanktuarium św. Ignacego z Loyoli (Hiszpania). Loyola to bardzo malowniczo położone miejsce. Ukryte jest pośród gór, niezbyt daleko od biegnącej wzdłuż brzegu hiszpańskiej części Zatoki Biskajskiej. Sanktuarium w Loyola wyrosło wokół rodzinnego domu Ignacego i małej rodzinnej fortecy. Ten kwadratowy, czterokondygnacyjny budynek to prawdziwy zabytek pochodzący aż z XIV wieku. W 1460 r. zaniedbaną i opuszczoną budowlę odbudował dziadek Świętego. Zwiedzanie Sanktuarium i Bazyliki. Na koniec zwiedzania – Msza św. w Sanktuarium – miejscu nawrócenia św. Ignacego. Obiad. Zwiedzanie San Sebastian, pobyt nad Oceanem. Powrót do Lourdes. Kolacja. Różańcowa Procesja Światła.

11 kwietnia 2018 r. – środa

Po śniadaniu pobyt na terenie Sanktuarium. Udział w życiu Sanktuarium. Przejazd do Carcassonne - XIII wiecznej twierdzy, odbudowanej całkowicie  w XIX wieku. Carcassonne to największy w Europie średniowieczny kompleks urbanistyczny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESO. Gotycka Bazylika St. Nazaire i St. Celese. - świątynia jest narodowym pomnikiem Francji. Już w VI wieku za panowania Teodoryka Wielkiego władcy Wizygotów powstaje pierwotna budowla. Na jej miejscu w XI w władca Carcassonne,  Raimond Trencavel buduje katedrę w pobliżu murów obronnych średniowiecznego miasta. We wnętrzu świątyni wszystko zachwyca. Z podziwem oglądamy XIII-czne rozety, gotyckie róże, które symbolizują czterech Ewangelistów, Ojców Kościoła. Jest ukazany Chrystus Sędzia, święty Piotr i święty Paweł oraz herb biskupi. Witraż w kaplicy N.M.P. ukazuje drzewo Jesse'go, czyli przodków Chrystusa i pochodzi z XIII w. W kaplicy Chrystusa witraż ukazuje Drzewo życia. Witraże mają wielką wartość i są uważane za najpiękniejsze we Francji. Mają doskonałą harmonię kolorów i wspaniałe szkło pochodzące z Tuluzy. Obiad. Dalsze zwiedzanie i transfer na lotnisko. Powrót ok. północy.